Kredyty Szczecin - Bankikredyty.pl

Fundusze inwestycyjne – brać zamiast lokaty?

Expander Szczecin - kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Fundusze inwestycyjne są dobrą alternatywą dla lokaty, taka forma inwestowania jest bezpieczna i przynosi pewny, choć stosunkowo niewielki zysk. Obecnie lokaty są średnio opłacalne, także na pewno warto rozejrzeć się za innymi formami inwestowania. Dla osób, które nie chcą ryzykować, ale jednocześnie pragną, by ich oszczędności na siebie zarabiały, będzie to rozwiązanie idealne.
Na rynku finansowym możemy spotkać się z bardzo różnorodnymi produktami oszczędnościowymi o różnym stopniu ryzyka oraz potencjalne zysków. To, na jaki wariant się zdecydujemy w dużej mierze będzie zależeć od tego, ile pieniędzy udało nam się do tej pory odłożyć oraz jakie ryzyko jesteśmy w stanie podjąć, aby zarobić. Podczas wyboru funduszu warto zwrócić uwagę na szereg ważnych czynników.

Od czego zacząć?

Decydując się na inwestowanie w fundusze przede wszystkim należy ustalić, jakie cele chcemy osiągnąć. Jeżeli wiemy, że za kilka miesięcy oszczędności będą nam potrzebne, wybierajmy fundusze obligacyjne, które są bezpieczne. Gdy planujemy długoterminowe lokowanie pieniędzy warto zdecydować się na fundusze akcyjne lub towarowe, które są obarczone nieco wyższym ryzykiem, ale generują również wyższe zyski.

Wybierając odpowiedni fundusz, należy zapoznać się z opłatami oraz strategią jego zarządzania. Można monitorować wyniki oraz porównać je z konkurencją, co da nam jego ogólny obraz. Pamiętajmy, żeby produkt dopasować do swoich możliwości dotyczących ryzyka, najlepiej sprawdzić, jak to wyglądało w przeszłości – jakie były procentowe spadki wyceny od góry do dołu w wybranym funduszu. Nie warto wkładać wszystkich środków finansowych do jednego funduszu, trzeba dzielić oszczędności na części i inwestować na różnych rynkach, wówczas ryzyko niepowodzenia jest dużo niższe. Przyglądając się wysokim stopom zwrotu funduszu, możemy wpaść w pułapkę, a nie warto nastawiać się, że na 100% uzyskamy wysoki zysk. Podczas inwestowania trzeba być realistą, musimy przygotować się zarówno na wzloty, ale również na upadki, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że możemy zyskać albo stracić.

Ile można zarobić?

Inwestowanie w fundusze może dać zysk około kilkunastu procent rocznie, przy czym to ile ostatecznie na tym zarobimy w dużej mierze będzie zależeć od kosztów, jakie poniesiemy w ramach lokowania pieniędzy na danym funduszu. Trzeba liczyć się z opłatami z tytułu prowizji oraz opłaty dystrybucyjnej.

Czy fundusze są lepsze od lokat?

Chociaż to, czy ostatecznie zarobimy na funduszu zależy nie tylko od jego wyników, ale również od wyżej wymienionych opłat, nie oznacza to, że nie warto zdecydować się na taką formę lokowania pieniędzy. Lokaty na pewno są bardziej przewidywalne, jednak można zarobić na nich dużo mniej. To, jak będziemy inwestować, zależy tak naprawdę od naszej wrażliwości na ryzyko.

Sprawdź także zestawienia:
Nowe promocje na kredyty gotówkowe 2023
Wysoko oprocentowane lokaty terminowe 2023
Najlepsze konta osobiste 2023