Kredyty Szczecin - Bankikredyty.pl

Za co kupujemy samochody? Metody finansowania pojazdów

Expander Szczecin - kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Na naszych drogach pojawia się coraz więcej samochodów. Jeśli mamy dość ciągłych napraw albo zwyczajnie chcemy wymienić auto na nowsze, inne, bardziej komfortowe mamy kilka możliwości sfinansowania takiego zakupu. Najwygodniej byłoby kupić samochód za gotówkę, ale ta opcja jest dość rzadka. Według prowadzonych przez Santander Consumer Bank badań wynika, że największym uznaniem cieszy się ciągle leasing i kredyt, ale czy tylko samochodowy?

Kwestie finansów budzą wiele kontrowersji – przyjęto w Polsce, że o pieniądzach raczej się nie rozmawia. Samochód to spory wydatek – dlatego warto przeanalizować nasze dochody i możliwości finansowe, by nie podejmować pochopnych decyzji i nie żałować.

Gotówka – taka płatność jest najwygodniejsza i najprostsza. Ale niestety dla większości mało realna. I nie ważne, czy rozmawiamy o samochodach nowych, czy używanych. Dzięki zakupom za gotówkę unikamy wielu formalności i możemy pojazdem dysponować jak nam się podoba; bez ograniczeń z jakimi mamy do czynienia np. w przypadku zakupu na kredyt.

Kredyt celowy na zakup auta wiąże się z dopełnieniem formalności i oceną zdolności kredytowej. Tu możemy liczyć na niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego, ale i na większe ograniczenia oraz obowiązki wynikające z chociażby zabezpieczeń polis oc plus ac, często z cesją na rzecz banku.

Leasing jest najchętniej wybieraną opcją, zwłaszcza przez przedsiębiorców. W zależności od rodzaju leasingu firmy mogą liczyć na np. ulgi podatkowe i mają możliwość, po upływie terminu leasingu wymienić pojazd na nowszy albo zwrócić przedmiot umowy firmie leasingowej bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, pomijając raty leasingu na które, podczas podpisywania umowy użyczenia, się zgadzamy (zawierają oczywiście oprócz uzgodnionej kwoty odsetki i koszty leasingu).

Jest jeszcze możliwość, zwłaszcza praktykowane jest to w firmach, wynajmu długoterminowego. Zasady przypominają nieco leasing, choć w praktyce obowiązują nieco inne postępowania.

Według badań Santander Consumer Banku co 10 Polak ma zamiar wymienić w najbliższym czasie swoje auto na inne. Większość z nich (aż 74%) planuje zakup auta używanego. Wedle raportu Banku ponad 50% respondentów zamierza przeznaczyć na ten cel zaoszczędzoną gotówkę, ale aż 16% chce posiłkować się kredytem bankowym; 10% ma zaufanie do leasingu.

Kierowcy, którzy chociaż raz wybrali kredyt celowy na zakup pojazdu kolejnym razem także decydują się na kredyt. Z wielu powodów, głównie z racji oprocentowania – niższego niż przy kredycie gotówkowym. Nie przeszkadza im poziom zabezpieczeń i pewne ograniczenia wynikające z zastosowanych form zabezpieczeń, które warto z bankiem negocjować. Oczywiście leasing nadal jest popularny, ale zwykle przeznaczony jest on dla przedsiębiorców, których rachunek zysków i strat pozwala na takie finansowanie, a dodatkowo nie wpływa na zdolność kredytową firmy w przypadku ubiegania się o np. kredyt inwestycyjny.

Należy pamiętać, że wymieniając samochód na inny, niezależnie od sposobu finansowania, należy zadbać głównie o jego sprawność i bezpieczeństwo użytkownika oraz pasażerów. Stąd warto dodatkowo się ubezpieczyć, wraz z polisa oc pakietem ubezpieczeń np. NNW czy assistance w razie awarii samochodu (podstawowa ochrona dotyczy zwykle kradzieży i wypadku).

Sprawdź także zestawienia:
Nowe promocje na kredyty gotówkowe 2023
Wysoko oprocentowane lokaty terminowe 2023
Najlepsze konta osobiste 2023